top of page
ARZF5181_crop_przt_w.jpg

Point

Point Serisi, Dijital fotoğraf ve manipülasyon, 35x35cm, Fine art mat kağıt üzerine arşivsel pigment baskı, 2023

“Her şeyin başlangıcı ve sonu; özü ve tözüdür nokta”

Sokak, karşılaşmanın alışılagelmiş mekanıdır. Oradadır ama kimse görmez. Karşılaşmalar sorgulanmaz. Orası küçük iç sarsıntılarının mekanıdır. Ancak, kendini sokağa veren açık bir göz ve kulak için, normalde “sessiz” sıradanlık, farklı bir dil konuşmaya başlar. Ölü işaretler canlı metaforlara dönüşür. Metaforlar küçük iç sarsıntılarına eşlik eder. Sarsıntılarsa daha büyük bir “oluş”un kapılarını aralar.

 

Nokta… Alışılagelmiş ama görünmeyen, maddesel değeri sıfır olan. Üzerine düşünülmeyen. İçe dönük olan ve bulunduğu yerde direnç gösterse de kendini hep geri çeken. Yazıda susmanın, sanatta başlamanın işareti. Seste, çizgide, yazıda, müzikte, dansta ve daha sayamadığımız ne varsa nokta orada vardır aslında.

 

“Point” serisi düzlemi yaratan dijital noktayı, görüntünün içeriğine bağlı olarak, kendine has yöntemlerle görünür kılıyor. Noktanın tınısının görünür kılınması düzlemi çözüyor. Muğlaklığın, istikrarsızlığın, devinimin, titreşimin ve dolayısıyla yeni olasılıkların önünü açıyor. Burada nokta bir direnç yaratmıyor artık. Kayıyor ve esriyor. Sokakta, sıradanlığın içinde saklı olan ölü işaretleri canlandırmak için.

bottom of page